23 Eylül 2009 -Osman Ertuğrul Osmanoğlu Bugün Vefat Etti.

Osman Ertuğrul Osmanoğlu 18 Ağustos 1912 tarihinde İstanbul Yıldız Sarayında dünyaya gelmiştir.2.Abdulhamid’in torunudur. Babası Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi, annesi Aliye Melek Nazlıyar Hanımefendidir.

1924’te Viyana’da eğitim görürken hilafetin kaldırılmasıyla Osmanlı ailesinin bütün fertleriyle Türkiye’den sürgün edildikten sonra yurtdışında 68 yıl boyunca yaşamak zorunda kaldılar. Viyana’daki eğitimi bitirdikten sonra Paris Siyasi Bilimler Enstitüsü’nde eğitim görmeye başladı.

1933 yılında ABD’ye yerleştiler. Babası 1949 yılında vefat ettikten sonra 1952 yılında Kanada merkezli madencilik şirketi kurdu. Maddi sıkıntı çekmeden hayatlarına devam ettiler. Hayatını Afgan Kraliyet Ailesinden Abdulfettah Tarzi’nin ve Pakize Tarzi’nin kızları Zeynep Tarzi ile birleştirmiştir. Onlarda ülkelerinden sürgün edilmiştiler.1994 yılında Mehmed Orhan Osmanoğlu vefat ettikten sonra Osmanlı Hanedanın reisi ünvanına sahip oldu. Aynı zamanda Osmanlı Devleti yıkılmadan önce doğan son erkek üye sıfatına sahiptir. Bu yüzden “Son Osmanlı” olarak anılıyordu. Osmanlı Devletinin protokolüne göre Devletli Necabetli Osman Ertuğrul Efendi Hazretleri olarak hitap edilmektedir.

1974 yılında çıkan af ile sürgün kararları iptal oldu. Zamanla Osmanlı üyeleri ülkeye girişleri başlamıştı. Osman Ertuğrul Osmanoğlu ilk kez 1992 de ülkeye giriş yapmış,2004 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kavuşmuştur.23 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da gördüğü böbrek yetmezliği tedavisi sırasında 97 yaşında vefat etmiştir.26 Eylül 2009’da Sultanahmet Camii’nden kaldırılan naaş Bakanlar Kurulu kararı ile Çemberlitaş’taki 2.Mahmud Türbesine defnedilmiştir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.