26 Ağustos 1071 - Malazgirt Meydan Muharebesi Yapıldı.

Anadolu'nun kapılarınn Türklere açılmasını sağlayan Malazgirt Savaşı 26 Ağustos 1071 tarihinde gerçekleşti. Büyük Selçuklu Devleti'nin başında Hükümdar AlpArslan; Bizans İmparatorluğunun başında İmparator IV.Romen Diyojen vardı.

Sultan Alparslan 26 Ağustos Cuma sabahı ovaya yayılan kendi ordusunun üç veya dört katı büyüklükteki düşman ordusunu görerek savaşı önlemek için barış elçilerini yollar ama düşman tarafından reddedilir. Düşmanın bu denli fazla olması askerlerinde tedirginliğini arttırmıştı ki Sultan Alparslan kefen rengi kıyafetlerini giyerek öldüğü yere gömülmesini emreder ve moral yükseltici bir konuşma yapar.

Büyük Selçuklunun atlı birliklerinin yapmış olduğu ok saldırılarıyla başlayan savaşta bu ok atışlarıyla birlikte bizans ağır kayıplar verdi. Daha sonra Sultan Aparslan Hilal taktiği uygulayarak taktiksel olarak geri çekilen Türk ordusunu kovalayarak yorulan Bizans ordusunu büyük ölçüde yok ederek Romen Diyojeni yaralı olarak ele geçirdi.

Savaş sonrası Romen Diyojen'e barış anlaşması öneren Sultan Alparslan bu anlaşmasın sonucunda, 1.500.000 dinar olarak Romen Diyojen'in fidyesini,360.000 dinar her yıl vergi ödemesini ve ayrıca Antakya,Urfa,Ahlat ve Malazgirt'i aldı.Romen Diyojen'in esaretinde yerine geçen VII.Mikhail Dukas yapılan anlaşmayı geçersiz kıldı. Bunun üzerine AlpArslan ordusuna ve Türk beylerine emir vererek Anadolu'nun fethini başlattı.

Biraz da Malazgirt Savaşı'nın bilinmeyen bir yönünden bahsedelim. Sultan Alparslan'a yıldızların durumunu inceleyen müneccimler savaşın ertelenmesini yoksa hüsranla sonuçlanacağı yönünde yorumlarda bulunurlar. Sultan Alparslan yanındaki bulunan din alimlerine bunu sorar. Onlarda bütün İslam coğrafyasındaki müslümanların Cuma hutbesinde kendileri için dua edeceklerini böylelikle zafer elde edileceğini söylerler.

Yorumlar

ALLAH RAHMET EYLESİN BÜYÜK KOMUTAN

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.