13 MART 624 - BEDİR SAVAŞI YAPILDI

Bedir Savaşı, müslümanlar ile müşrikler arasında yapılan ilk savaştır. Hz. Muhammed(sav) bu savaş öncesi secdeye kapanarak, "Ey Allah'ım şu küçük ordu eriyip giderse, yeryüzünde sana ibadet edecek kimse kalmayacaktır." demiştir.

Bedir Savaşı'nın en önemli nedeni hicrete zorlanan Müslümanların mallarının yağlanması ve bu yağmalamaya kısas olarak müslümanların Kureyşlilerin kervanlarını yağmalamasıdır.

 

 

 

Mekkeli müşriklerin 950 kişilik ordusuna karşılık müslümanların 350 kişilik ordusu Bedir'de karşılaştığında savaş öncesi bir Arap geleneği olan "Er dileme" için  her iki tarafta üçer kişi seçtiler. Yapılan üç karşılaşmanında müslümanlar tarafından kazanılmasının ardından savaş başladı. Savaş sırasında ağır kayıplar veren müşrikler komutanları olan Ebu Cehil'in öldürülmesinin ardından dağıldılar.

Savaş sonucu olarak müşriklerden 70 ölü ve 70 esir vardı. Müslümanların ise 14 şehidi vardı. Savaştan elde edilen ganimetler ve alınan paralar müslümanlar arasında eşit olarak paylaştırıldı.Bedir savaşına katılan müslümanlar Ashab-ı Bedir olarak bilinmektedir ve Hz Muhammed'in (sav) sahabeleri içinde oldukça kıymetlilerdir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.