17 Eylül 1961-Başbakan Adnan Menderes İdam Edildi.

Adnan Menderes 1899 yılında Aydın iline bağlı Koçarlı ilçesinin Çakırbeyli köyünün toprak ağası olan  bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.Babası Ethem Bey,annesi Tevfika Hanımdır.1. Dünya Savaşı öncesi Karşıyaka ve Altay takımlarında futbol oynamıştır.İzmir Amerikan Koleji mezunudur.1. Dünya Savaşına yedek subay olarak katıldı fakat sıtmaya yakalandığı için cepheye  gidemedi.Kurtuluş Savaşında cephede savaştı ve İstiklal Madalyası ile mükafatlandırıldı.Evliyazade ailesinden Fatma Berin Hanım ile evlenmiş ve 3 çocukları dünyaya gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevini 1950-1960 yılları arasında görev almıştır.Siyasi yaşamına Serbest Cumhuriyet Fırkası’nda başladı Daha sonra partinin kendini feshetmesi ile Cumhuriyet Halk Partisine katıldı.İlk defa 1931 yılında Aydın milletvekili olarak meclise girdi.Ardından 1935,1939,1943 yıllarında milletvekili olarak meclise girdi.1945 yılında parti içi muhalefetten dolayı ihraç edildi.

Celal Bayar,Mehmet Fuat Köprülü ve Refik Koraltın ile Demokrat Partiyi kurdu.İlk seçimde Türkiye Büyük Millet Meclisinde 61 sandalye kazandı.1950 seçimlerinde %52,7 puanla salt çoğunu sağladığı için 19.Türkiye Hükümetini kurarak başbakanlık görevine başlamıştır.Türkiye ekonomisini için ciddi çalışmalar yapmış ve olumlu sonuçlarını almıştır.

17 Şubat 1959'da Kıbrıs konusunda Yunanistan'la imzalanan ikili antlaşmanın ardından üçlü görüşmeler için Birleşik Krallık'a giden Menderes'in, uçağının Londra Gatwick Havalimanı yakınlarında alçalırken düşüp parçalanmasına karşın kazadan yara almadan kurtulması ise muhalefetle kısa süreli bir yumuşamaya yol açtı.

1960 yılının  27 Mayıs sabah 4 civarında radyoda Kurmay Albay Alparslan Türkeş TSK olarak yönetime el koyduklarını sebepleriyle radyo bildirisinde halka duyurmuştur.Menderes Kütahya’da Albay Muhsin Batur tarafından gözaltına alındı.Ardından Ankara’ya daha sonra tutuklu Demokrat Parti üyeleriyle birlikte Yassıada’da hapsedildi.Cemal Gürsel başkanlığında  ve diğer darbeci subaylarla birlikte Milli Birlik Komitesi  ülke yönetimini devir aldı.Menderes ve diğer parti üyeleri  Yassıada’da kurulan Yüksek Adalet Divanı’nda yargılanmaya başlandı.

13 ayrı suç ile yargılandı ve hepsinde suçlu bulundu.İmralı Adası’nda 17 Eylül  öğlen 13:21 de idam edilmiştir.Adnan Menderes Türk siyasi tarihinde ilk ve tek idam edilen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmuştur.

TBMM’nin 1990 yılında çıkardığı yasa ile Adnan Menderes ile idam edilen Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun itibarları iade edilmiştir.

 

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.