19 Eylül 1955-Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Domingo Perón Askeri Darbe ile Devrildi.

Juan Domingo Perón 8 Ekim 1895 yılında Arjantin’in Buenos Aires eyaletinin Lobos kasabasında dünyaya gelmiştir. On altı yaşında iken askeri okula girdi. 1913 yılında yedek subay rütbesi aldı. Daha sonra teğmen rütbesine terfi ettikten sonra ordu da görev almaya başladı.

1941 yılında orduda albay rütbesine terfi odu.1943 Birleşik Subaylar Grubuna katıldı. Daha sonra 3 yıl içinde yönetime gelen askeri hükümetlerde değişik bakanlıklarda görev aldı. 1944’te Edelmiro Julián Farrell’in hükümetinde savaş bakanlığı görevi ardında başkan yardımcılığı görevine getirildi.

1945 yılında anayasal yönetim yanlısı sivil ve askeri kişilerin oluşturduğu topluluk hükümeti düşürerek Juan Domingo Perón beraberindeki herkesi tutukladılar zamanlar sevgilisi olan radyo ve filim yıldızı Eva Duarte işçi sendikaları ile sıkı ilişkide olduğundan bütün işçileri greve çağırarak hükümet üzerinde baskı oluşturdular. Bu sayede Perón 17 Ekim 1945’ te serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı gün büyük bir miting düzenleyerek gelecek seçimlerde başkalığını adaylığını açıkladı.

Birkaç gün sonra sevgilisi Eva Duarte ile evlendi. Eva işçilerin sorunlarını yakından takip eder ve sendikalarla sorunları çözmek için çalışırdı. Ayrıca Sosyal Yardım Teşkilatını kurdu daha sonra Pernist Partisi’nin kadınlar kolunun başkanlığına seçildi.1947 yılında kadınların oy verme hakkını sağladı. Yoksullara yiyecek ve ilaç yardımları yaptı. Kısaca resmi bir görevi olmamasına rağmen devlet işlerine çok katkıda bulundu.

1946’da cumhurbaşkanı seçildi.1951 tekrardan cumhurbaşkanı seçildi fakat 1952 yılında Eva Perón ölünce devlet içindeki etkinliği sarsılmaya başladı. Ekonomi ve diğer sebeplerden dolayı ülkede isyanlar baş göstermeye başlayınca 16 Haziran 1955 donanma Perón’u iktidardan düşürmeye çalıştı. Perón görüşmeler sonunda ülkede sıkıyönetimi ilan etti. Âmâ hükümet anaca 3 ay dayanabildi. İsyanlar tekrar başlayınca donanma 19 Eylül 155 yılında Perón’u istifaya mecbur bıraktı. Ve Paraguay’a sürüldü.

1973-1974 yılında tekrardan devlet başkalığı görevi yapmış, 1 Temmuz 1974 yılında vefat etmiştir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.