22 Mayıs 1955 - Nene Hatun Vefat Etti

Erzurum'da yaşayıp Erzurum 'da ölen Nene Hatun 98 yaşında Erzurum'da hayatını kaybetmiştir.  1877-1978 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında kahramanca çalışan Nene Hatun vefatından 3 ay önce Kadınlar Birliği tarafından  yılın annesi  seçilmiştir.

1877 yılında 8 Kasım'ı 9 Kasıma bağlayan gece Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nı koruyan askerlerimizi uykuda yakalayan Osmanlı Devleti içindeki Ermeni çeteleri , askerlerimizi şehit etmiş ve Rus Askerlerine tabyayı teslim etmişlerdi.  Saldırıdan yaralı olarak kurtulan bir askerin Erzurum'a haberi iletmesi üzerine minarelerden bütün Erzurum halkına tabyanın durumu duyruldu.  Bunun üzerine Erzurum Halkı silahla, kazmayla, kürekle, sopayla  ve taşla Tabya'ya doğru koştular. Daha bir gün önce Ağabeyini şehit vermiş ve kocası cephede olan Nene Hatun'da koşanlar arasındaydı.  Nene Hatun'un  üç aylık bebeğini emzirip evladına "Seni bana Allah verdi. Bende Ona emanet ediyorum." diyerek vedalaşması tarihi bir ders niteliğinde anekdotlar arasında yerini aldı.

Rus askerleri ile Erzurum halkının mücadelesi yarım saat sürmüş; her türlü donanıma sahip Rus askeri daha fazla dayanamamıştı. Yapılan savaş sonucunda 2300 Rus askeri öldürülmüştü. Erzurum halkından ise 1000 şehit vardı. Savaştan sonra da kendi yarasına aldırmayan ve evdeki bebeğini unutan Nene Hatun diğer yaralıların tedavisine koşturdu. Nene Hatun'un vatan mücadelesi bütün düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti.

Dört erkek, iki kız çocuğu olan Nene Hatun'un, iki oğlu Birinci Dünya Savaşı'nda şehit olmuştur. Nene Hatun'a 1952 'de 3.Ordunun Nenesi ünvanı verilmiştir.

Cenazesi resmi törenle Azizi'ye Şehitliği'nde defnedilen Nene Hatun Zatürre sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 22 Mayıs 1955'de vefat etmiştir. 

Nene Hatun, savaştan sonra kendisini ziyaret eden bir Amerikalı Nato subayın sorusuna "O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim" cevabını vermiştir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.