24 Mayıs 2014 - Nuri Bilge Ceylan, Altın Palmiye ödülünü kazandı

26 Ocak 1959 doğumlu Nuri bilge Ceylan lise yıllarında merak sardığı fotoğraf ile sanat çiçeğinin tohumlarını hayatına ekmiştir.Üniversiteli yıllarında da fotoğraf kulubüne katılması ve seçmeli ders olarak sinema derslerini almasıyla tohumunu daha önceden ektiği sanat çiçeği filizlenmiş , arkadaşının bir kısa filminde oynamasıyla ve teknik bilgisini pekiştirmesiyle ilk çiçeğini verecek şekilde gelişmiştir.

 Nuri Bilge Ceylan adı ile Cannes Film Festivali ilk olarak yanyana 1995 yılında kısa film dalında konuşulmuştur.Ayrıca 1993 yılında bu çekmiş olduğu Koza kısa filmi, Cannes Film Festivaline ilk seçilen Türk kısa filmidir.

 Nuri Bilge Ceylan'ın ününü arttıran ve uluslararası olarak tanınmasını sağlayan 2002 yılında çektiği Uzak Filmi 2003 Cannes Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nü aldı. Yakınlarını oyuncu olarak kullandığı ve kendisinin de görüntü yönetimi, ses dizaynı,yapımcılık,kurgu,senaryo ve yönetmenlik yaptığı yani hemen hemen her işi üstlendiği Uzak Filmi 23 Uluslararası olmak üzere 47 ödül alarak Türk sinemasının en fazla ödül kazanan filmi oldu.

2006 yılında İklimler Filmi ile Cannes Film Festivalin'de FIBRESCI Ödülü'nü , 2008 yılında Üç Maymun Filmi ile Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü, 2011 yılında Bir Zamanlar Anadolu'da Filmi ile Büyük Jüri Ödülü'nü kazandı. Ayrıca 2009 yılında Cannes'da jüri üyeliği yaptı.

 2014 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü aldıran Kış Uykusu Filmi'nde  Haluk Bilginer,  Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak rol almaktadır. Nuri Bilge Ceylan, filmde konu olarak emekli bir tiyatrocu olan Aydın'ın babasından kalan butik oteli işletmek için Kapadokya'ya yerleşmesinin akabinde kış ayının gelmesiyle eşi,kız kardeşi ve kasaba insanlarıyla yaşadıklarını ahlâk, namus, gurur, kibir, kader, vicdan, adalet, fedakârlık gibi toplumsal kavramlar ekseninden değerlendirerek izleyiciye sunmaktadır. Altın Palmiye Ödülü'nü önemli kılan etken Cannes Film Festivali'nin, en büyük ödülü olmasıdır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.