28 Eylül 1895 -Louis Pasteur Bugün Vefat Etti.

27 Aralık 1822 tarihinde Fransa’nın Dole kentinde dünyaya gelen Louis Pasteur kuduz aşışını bularak tarihe geçen bir bilim insanındır.1846’da École Normale Supérieure’ün Fen Fakültesini kazandı.1847’de fizik ve kimya alanında doktora yaptı. İzomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik konularında çalışmaları olmuştur.

1848’de Strasbourg Fen Bilimleri Fakültesi yardımcı kimya profesörü daha sonra 1854’te Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörlüğüne yükseldi. Ecole Normale’de kurulmasını istediği araştırma laboratuvarının kurdurdu ve yöneticisi oldu.1871’de laboratuvarda şarbon, tavuk kolerası ve kuduz gibi virüslerin çalışma mekanizmalarını ve tedavi yöntemlerini araştırmak için kolları sıvadı.

Pasteur hastalıklar için tedavi yöntemleri bulmak için Pierre Paul Émile Roux ile çalışmalar yürütmektedir. Pasteur aşı çalışmalarını tavşanlar üzerinde çalışmalara başladı. Daha sonra 11 köpek üzerinde çalışmalara başladı.6 Temmuz 1885 tarihinde kuduz köpek tarafından ısırılmış Joseph Meister’e deney aşamasındaki kuduz aşısını uyguladı. Fakat aşıyı uygularken biraz endişesi vardı. Çünkü tıbbi doktor olmadığı için aşını nasıl bir reaksiyon vereceğini bilmiyordu ve çevresindeki danıştığı kişilerin desteğiyle aşıyı uyguladı.3 ay sonra yaptığı aşının olumlu sonuçlarını gördü ve ülkede kahraman ilan edildi.

Pasteur yaptığı diğer çalışmalardan biride “pastörizasyon” çalışmasıdır. Mayalanma olayında mikroorganizmaların başkahraman olduğunu ispatlamış ve kendiliğinden türeme teorisini çürütmüş oldu. Bu buluşla şarap, bira, süt gibi mayalanabilir sıvıların uzun süre bozulmadan saklanabileceğini gösteren pastörizasyon olayını ispatlamıştır. . Bu yöntem, sütü 63 °C'de otuz dakika süreyle ısıtmak ve daha sonra sütü hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra kapalı ve sterilize edilmiş şişelere koyarak uygulanıyordu. Buna benzer bir yöntem günümüzde (UHT) adı altında kullanılmaktadır.

Pasteur, Strasbourg Üniversitesindeki görevi sırasında tanıştığı Marie Laurent  ile 29 Mayıs 1849 tarihinde evlendi. Louis Pasteur, 28 Eylül 1895 yılında Fransa'nın Saint-Cloud kentinde öldü.

Yorumlar

Eksik yazmışsınız, Pasteur’den bahsederken Sultan 2. Abdülhamit Han’dan bahsetmemek cahilliktir. Doktor Pasteur’ün önemli çalışmalarını finanse eden bir isim.

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.