5 Ekim 2011 - Steve Jobs Hayatını Kaybetti.

24 Şubat 1955 tarihinde ABD’nin Wisconsin eyaletinde dünyaya gelmiştir. Annesi Amerikalı Joanne Carole Scheible ,babası Suriye asıllı politik bilim profesörü Abdulfattah John Jandali’dir.O zamanlar evli olmayan çift bebeklerini kabul etmekte güçlük çekiyorlardı. Ve evlatlık verme konuşunda karar kıldılar. Kaliforniya’dan Paul ve Clara Jobs çifti evlat edindiler ve Steve adını verdiler.

1972 yılında Steve Jobs Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olduktan sonra Reed College’e gitti ve bir süre sonra ayrıldı.1974 yılında Kaliforniya da “Homebrew Computer Club” toplantılara katılırken Wozniak ile  tanıştı. Daha sonra bu samimi ikili dönemin ünlü oyunlarını üreten Atari Inc’de iş buldular. Daha sonra iş hayatına atılma kararı aldılar ve blue box’lar üretmeye başladılar.

1976 yılında Apple Computer Co.’yu Jobs ailesinin garajında kurdular. Garajda piyasaya sürecekleri ev bilgisayarını üretmeye başladılar. Apple I adında ürettikleri bilgisayarı 666,66$’a sattılar.1 sene sonra Apple II’yi piyasa sürdüler ve halkın ilgisi kendilerini sevindirmişti. Aralık 1980 yılında şirketi halka açmışlar ve yoğun bir ilgiyle karşılaşmışlardı.1983 yılında şirketine CEO lazımdı. O zamanların Pepsi-Cola CEO’su John Sculley’i Apple’in başına geçirmeyi başarmıştı.

1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI'lu bilgisayar. Mac'in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatılmıştı ve Xerox PARC'da geliştirilmiş olan, fakat ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenilmişti. Macintosh'un başarısı Apple'in Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir ve bugüne kadar da devam etmektedir.

Steve Jobs hırslı bir yönetici olarak gözüküyordu.1985 yılında Sculley ile tartıştıktan sonra Jobs görevlerinde el çektirilmiş ve şirketten uzaklaştırılmıştır. Apple ayrıldıktan sonra NeXT Computer şirketini kurdu. NeXT'deki bir sürü yenilik 2000'li yıllarının başlangıcında Mac OS X'de görülecektir. NextStep ve onun halefi OpenStep, x86 mimarisi ve o zaman PowerPC mimarisi üzerinde çalışıyordu.

1996 yılında Apple şirketi Jobs’u şirkete getirmek için 429 milyon dolara NeXT’i satın alırlar ve dönemin CEO’su Gil Amelio’nun kovar ve uzun aradan sonra Steve Jobs kurduğu şirketin CEO’su olarak başa gelir. Bunların arasında en belirgin olan örnek, NeXTSTEP'in geliştirilerek Mac OS X'in yazılması gösterilebilir. Jobs'un yönetiminde Apple, iMac'i piyasaya sunmasıyla inanılmaz bir şekilde satışları artırdı. O zamandan beri ortaya konan ürünler göz alıcı tasarımları ve marka kuvvetlendirilmeleriyle Apple şirketine büyük yararlar sağladı. Apple şirketi Ürün yelpazesini genişleterek iTunes ,iPod gibi hizmetler sunmaya başladı.

Steve Jobs birkaç yıl boyunca yılda 1 dolar maaş karşılığında çalıştı ve Guiness Dünya Rekorlar listesine “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı. Apple şirketi zamanlara kazançların katladıkça katladı ve Jobs’un şirketten 30 milyon dolar pay ve 90 milyon dolar değerinde jet hediye edildi.

31 Temmuz 2004’te Jobs, pankreasında tespit edilen tümörü ameliyatla alındı. Şirkette yokluğunda Tim Cook Apple yönetti.2004’te tekrardan kanser teşhisi konulan Jobs tedavi görmeye başladı.2009’da karaciğer nakli yapılmak zorunda kaldı. Ocak 2011 yılında tekrardan rahatsızlığı yüzünden şirketten ayrılmak zorunda kaldı. Sağlık sorunları ciddi boyuta ulaştığı için 24 Ağustos 2011 yılında yönetim kurulu başkalığını Tim Cook’a devretti.5 Ekim 2011 yılında hayatını kaybetti.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.