8 Ekim 2020 - Kapalı Maraş Halkın Kullanımına Açıldı.

KKTC 46 yıl sonra 8 Ekim 2020 tarihinde Maraş bölgesi yerleşime açıldı. Büyük hazırlıklar ve çalışmalar sonunda bölge, insanın kullanımına sunulmaya başlanacaktır. Maraş Gazimağusa şehrinin güzide tatil merkezlerinden biriydi. Yapılan anlaşma ile 46 senedir hayalet şehir olarak kalmıştı.

Lüks otomobillerin, pahalı evlerin, gösterişli plajların olduğu Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak biliniyordu. Hollywood yıldızları Marliyn Monroe, Sophia Loren gibi dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapmış özel yerleşim yeriydi.

1974 öncesinde turizm merkezi olarak birçok turist ziyaret ediyordu. 1974 Kıbrıs Harekatında 13 Ağustos 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Türk uçaklarının havadan bombalaması ile Kıbrıslı Rumlar güneye kaçtı.

Türk ordusunun eline geçtikten sonra gerekli anlaşmalar sonunda BM Güvenlik Konseyi kararı ile yerleşime ve iskana yasak bölge ilan edildi. 1976-1977 yıllarında Maraş bölgesinin kuzeyinde kalan bazı sınırlı bölgeler iskâna açılarak önce güneyden göçmen olan Kıbrıslı Türkler, sonrasında da Türkiyeli göçmenler yerleştirildi.

1974-1990 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına bağlıydı. 1981’de resmen birinci derece askeri yasak bölge ilan edildi. 29 Temmuz 1990’da bölgenin kontrolü KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Maraş bölgesinde BM’ye ait bir bina, 400 metre ilerisinde altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir ordu evi bulunuyor. Aynı zamanda birde kız öğrenci yurdu bulunuyor. 2016 yılında yabancı turistlerin Maraş İkon Kilisesi’ne girişleri tamamen yasaklanmıştır.

Annan Planı’na göre kapalı Maraş, Rum tarafının denetimine bırakılacaktı. Ancak yapılan referandumda Annan planı Kıbrıs Türk'lerince kabul edilmesine rağmen, Kıbrıs Rumları tarafında reddedilince, bu gerçekleşmedi.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.