Bitcoin Nedir? Bitcoin'in Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

Öncelikle anlatacağımız bilgilerin bir yatırım tavsiyesi olarak görülmemesini belirtmek isteriz.  Birçok kripto para birimi varken son günlerde bitcoinin rekor kırması adını ilk duyanlar ve daha önceden yüzeysel olarak bakanlar için bitcoinin ne olduğu merak uyandırdı. Bitcoin bir sanal para birimidir. Herhangi bir resmi kuruluş ile ilgisi yoktur.

BİTCOİNİN TARİHÇESİ NEDİR? 

Satoshi Nakamoto rumuzlu kimliğini hiç açıklamayan şahıs 2009 yılında bitcoini keşfetti. Bitcoinin satın alınmasıyla birlikte ekonomik balon oluşmasına rağmen daha sonra 2011 yılında ki değerine tekrardan tırmanmıştır. 2012 yılında bitcoin derneği kurulmuştur.

Bitcoinin toplam para değeri Aralık 2016 verilerine göre 12 milyar Amerikan Doları olmasıyla birlikte Ekim 2017'ye kadar 194.993 BTC (yaklaşık 147 milyon dolar) transfer yapılmıştır.

Bitcoin 2017 yılının başında Aralık ayına kadar 11 kat değer kazanmıştır. Bitcoin konusunda belirsizlikler bulunmasıya birlikte okuyucularımıza anlatacağımız temel bilgiler bu kadardır. 

 

BİTCOİN'İN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bitcoinin enflasyon riskinin düşük olması, çökme riskinin düşük olması, güvenli olması, basit ve ucuz olması, taşıması kolay olması avantajlarıdır.

 

BİTCOİN'İN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Bitcoinin izi sürülemez olması, kaybetmesi kolay olması, alıp satması zor olması, hala çok yeni olması, harcama alanının dar olması, değişken olması dezavantajlarıdır.

Yorumlar

HUIGHBIU

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.